SPRAWY ORGANIZACYJNE

W JAKI SPOSÓB REALIZOWANY JEST STAŻ/PRAKTYKA?

Nasze praktyki odbywają się wyłącznie zdalnie. Spotkania moderacyjne odbywają się od poniedziałku do piątku na Discordzie, w zespołach komunikujemy się między sobą poprzez Telegram, a także poprzez Messenger.

CO MUSZĘ ZROBIĆ PRZED ROZPOCZĘCIEM STAŻU/PRAKTYKI?

KROK 1. DOKUMENTY

Wszystkie dokumenty wymagane przez uczelnię/szkołę załatwiamy, kontaktując się z biurem KIRG:

W przypadku praktyki dokumenty wymagane przez uczelnię/szkołę należy przesłać pocztą (listem zwykłym priorytetowym) na adres:
Krajowy Instytut Rozwoju Gospodarki
Rynek 17/skr. poczt. 1
72-320 Trzebiatów
lub jeśli uczelnia nie wymaga oryginałów same skany na podany wyżej adres e-mail. Termin rozpoczęcia i ilość godzin, jakie chcecie odbyć w ramach praktyk dopasowujecie samodzielnie w porozumieniu z uczelnią.
W przypadku stażu prosimy o pobranie wzoru umowy poprzez stronę staze-praktyki.pl/dokumenty lub KLIKAJĄC TUTAJ (hasło: “rozwoj2021”, następnie login: atthost, hasło: atthost) następnie wypełnienie danych w umowie i przesłanie podpisanego skanu na kirg.instytut@gmail.com oraz dwóch egzemplarzy umowy na adres podany powyżej. W umowie stażu szkoleniowego należy wypełnić swoje dane, czas trwania 300 godzin, kierunek rozwoju: np. specjalista ds. promocji i szkoleń, a także okres realizacji (wpisujemy dzień wypełnienia jako dzień zawarcia, dodajemy 5 miesięcy do tej daty). Staż szkoleniowy zawsze można wcześniej zakończyć, gdy zrealizowane będzie 300 godzin.
Wszystkie dokumenty, które do nas przesyłacie powinny być uzupełnione o Wasze dane i dane naszej instytucji, które znajdziecie na dole tej strony.
KROK 2. INFORMACJE

Przed rozpoczęciem praktyki/stażu prosimy również o zapoznanie się ze wszystkimi informacjami z zakładki >WSPÓŁPRACA ZDALNA na stronie narzedzia.rozwoju.pl

KROK 3. ANKIETA

Każdy praktykant / stażysta ma obowiązek wypełnić Ankietę znajdującą się na narzedzia.rozwoju.pl
ZESPOŁY MODERACYJNE > BAZA ZESPOŁOWA – ANKIETA, kliknij TUTAJ

SKĄD MAM WIEDZIEĆ, JAKI ZESPÓŁ WYBRAĆ?

We wspomnianej powyżej ankiecie prosimy o zaznaczenie 1-3 zespołów z podanych poniżej, do których czujecie, że powinniście należeć, biorąc pod uwagę kierunek praktyki/stażu oraz Wasze zainteresowania. Po rozpoczęciu praktyki/stażu i konsultacji z Panem Pawłem Materką będziemy wprowadzać ewentualne zmiany.

Każdy praktykant/stażysta powinien w dniu rozpoczęcia zainstalować sobie na komputerze 2 aplikacje: Telegram i Discord. Następnie zarejestrować do KANAŁU OGÓLNEGO na Telegramie oraz do wybranych zespołów na Telegramie i Discordzie. Może to zrobić, klikając w linki na stronach:

TELEGRAM – KOMUNIKATOR ZESPOŁÓW > KLIKNIJ TUTAJ

DISCORD – KOMUNIKATOR WIDEO > KLIKNIJ TUTAJ

Spotkania docelowo będą odbywać się w następujących zespołach:

 • Zespół Badań i Jakości
 • Zespół Przedsiębiorczości
 • Zespół Kształcenia
 • Zespół Energii i Środowiska
 • Zespół Moderatorów
 • Zespół Promocji i Grafiki
 • Zespół IT Portale
 • Zespół Programistów
 • Zespół Tłumaczeń i Redakcji
 • Zespół Automatyzacji i Wsparcia
 • Zespół Księgowo Rozliczeniowy
 • Zespół Żywienia i Rozwoju Wsi
 • Zespół Kongresu i Szkoleń
 • Zespół Rozwiązań i Inicjatyw
 • Zespół Rozwoju Świadomości

W ILU SPOTKANIACH W TYGODNIU MAM UCZESTNICZYĆ?

Spotkania na Discordzie, zwane również moderacyjnymi, są obowiązkowe, odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 17.30-19.30. Należy w nich uczestniczyć, aby zrozumieć na czym polegają zadania, ale także uczestniczyć w nich świadomie, czyli wiedzieć co zespół robi i jakie projekty na bieżąco realizuje, ale przede wszystkim, jakie ja mam zadania i związaną z nimi odpowiedzialność wobec zespołu.

Praktykant/stażysta uczestniczy w:

 • minimum dwóch spotkaniach / tydzień, dla osób, które są w jednym zespole,
 • minimum jednym spotkaniu na 1 zespół / tydzień, dla osób, które działają w większej ilości zespołów.

Do odwołania spotkania na Discordzie odbywają się dla wszystkich zespołów na: KANAŁ OGÓLNY DLA WSZYSTKICH > SPOTKANIA 17.30-19.30

Przypominam, że na każdym spotkaniu moderacyjnym – koniecznie należy mieć przy sobie komputer lub laptopa.

Na spotkaniach uruchamiamy kamerkę, to nie są wykłady na uczelni czy lekcje w szkole, tutaj współpracujemy, uśmiechamy się do siebie i jesteśmy pomocni dla innych oraz zadajemy pytania, jeśli czegoś nie wiemy. Tutaj nie ma głupich pytań, są tylko głupie lęki, a przecież chodzi o to byśmy się czuli komfortowo i żeby każdy wiedział, co ma robić.

JAK PRZYDZIELANE SĄ ZADANIA?

Po załatwieniu wszystkich formalności w dniu rozpoczęcia praktyki/stażu w celu potwierdzenia przynależności do zespołów i otrzymania zadań prosimy o wiadomość z podaniem obszaru praktyki i Waszymi zainteresowaniami do opiekuna praktyk Pana Pawła Materki:

 • poprzez messenger – użytkownik  www.facebook.com/pmaterka
 • lub przez aplikację Telegram użytkownik @planetazycia numer 512 276 835.

EWIDENCJA ZADAŃ I ICH SPISYWANIE

Wszystkie realizowane zadania, niezwłocznie po ich otrzymaniu na spotkaniu, nawet w trakcie rozmowy czy spotkania, powinny być zapisane (przez Was), w arkuszu w LIŚCIE ZADAŃ ZESPOŁÓW – ZOBACZ TUTAJ. Jeśli nie masz do niej dostępu poproś w trakcie spotkania lub na Telegramie jakąkolwiek osobę z zespołu o udostępnienie.

Tylko wpisane tu zadania i ich czas realizacji, podlega zatwierdzeniu, więc jak na końcu praktyki/stażu zapytamy się o listę zrealizowanych zadań, dobrze mieć dokładnie wypisane co udało się zrobić. Nawet jak się nie udało, a czas poświęciliście, to o tym wspominamy.

JAK WYPEŁNIAĆ LISTY ZADAŃ?

Zawsze wypełnimy cały wiersz, łącznie ze wszystkimi danym w poszczególnych kolumnach. Nie patrzymy na to, że ktoś wypełnił inaczej, to tą osobę się ścignie by poprawiła, Wy tego nie chcecie 😉 Wybieramy zakładkę, która najbardziej pasuje do realizowanego zadania i po prostu ją wypełniamy, później łatwiej będzie Wam wypełniać dzienniczki, a nam, dzięki temu, że zadania są spisane, będzie łatwiej planować kolejne i pomagać Wam w tych obecnych.

JAK REALIZUJEMY ZADANIA?

Jeżeli ktoś przyszedł do zespołu, by po prostu otrzymać wpis z zaliczeniem, to niestety lepiej jak od razu zrezygnuje. Stawiamy tutaj na osoby, które powierzone zadania realizują dokładnie i skrupulatnie, z pomysłami i pasją, a my stawiamy na to, byście otrzymywali to, czym chcecie się zajmować i przekazywanie Wam wiedzy, jak to zrobić.

Pamiętajcie, że inne osoby w zespole lub innych zespołach, mogą Wam pomóc i zawsze macie wsparcie, bo przecież nie trzeba wszystkiego wiedzieć, ale wiedzieć gdzie się dowiedzieć i faktycznie tego szukać.

Pamiętajcie, że jeśli nie macie przypisanego zadania albo utknęliście i nie wiecie, co dalej kontaktujecie z Panem Pawłem Materką na spotkaniach moderacyjnych, poprzez Messenger, Telegram, Discord, e-mail, telefon albo jeśli zachodzi taka potrzeba przez wszystkie te kanały na raz, do skutku 😉

CO ZROBIĆ Z DZIENNICZKAMI PRAKTYK?

W trakcie praktyki każdy sam uzupełnia dziennik praktyk, jednocześnie z kartami zadań. Po zrealizowaniu praktyki wysyłamy kompletnie wypełniony dzienniczek do zatwierdzenia i podpisu na adres e-mail kirg.instytut@gmail.com lub jeśli uczelnia tego wymaga również pocztą (listem priorytetowym zwykłym) na adres:

Krajowy Instytut Rozwoju Gospodarki
Rynek 17/skr. poczt. 1
72-320 Trzebiatów

Oczywiście dzienniczek praktyk dotyczy tylko osób, które go potrzebują, osoby na stażach wystarczy, że wypełniają wiersze na LIŚCIE ZADAŃ ZESPOŁÓW – ZOBACZ TUTAJ

ZAKOŃCZENIE, PIECZĄTKI I PODPISY

Na końcu praktyki/stażu, wysyłacie wszystkie potrzebne dokumenty uzupełnione o Wasze dane i dane KIRG-u na kirg.instytut@gmail.com lub w przypadku pytań dzwonicie w tej sprawie na numer 535 650 610, gdzie uzyskacie wszystkie informacje.

nazwa instytucji:
Krajowy Instytut Rozwoju Gospodarki
Rynek 17/skr. poczt. 1, 
72-320 Trzebiatów
NIP 6692507214
KRS 0000377348
Regon 320958072
opiekun praktyk/osoba reprezentująca/osoba do kontaktu:
Paweł Materka  
Prezes Zarządu
tel. 512 276 835